چک لیست کامل از تجهیزات کافی شاپ

چک لیست کامل از تجهیزات کافی شاپ قبل از راه اندازی چنین مجموعه هایی باید تهیه شود تا بتوان مجموعه ای کامل و حرفه ای برای ارائه خدمات با کیفیت تاسیس نمود. آگاهی داشتن نسبت به تجهیزات مورد نیاز برای  تاسیس کافی شاپ باعث راحت تر شدن شرایط و اولویت بندی کردن خرید وسایل ضروری و مهم می شود.

در راه اندازی کافی شاپ تجهیزات مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که وجود آنها برای داشتن یک مجموعه با کیفیت ضروری است. از مهمترین و اصلی ترین لوازم مورد نیاز برای راه اندازی یک کافی شاپ با کیفیت می توان به مواردی مانند دستگاه قهوه ساز، آسیاب قهوه، مخلوط کن، آبمیوه گیری، مایکروفر، ظروف پخت و سرو مواد غذایی،یخچال شوک یا یخچال کیک، دستگاه تصفیه آب، تجهیزات نظافتی و ایمنی، یخچال فریزر و غیره اشاره کرد که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک کافی شاپ متعارف

برای راه اندازی یک کافی شاپ مناسب و با کیفیت  مثل همه کسب و کارهای خدماتی نیاز به تامین یک سری لوازم و تجهیزات مخصوص این کار است به شکلی که بتواند نیازهای متعارف یا تعریف شده یک کافی شاپ را تامین کرده و خدمات مورد نیاز مشتری ها را به شکل مناسب پشتیبانی کند.

بنابراین در زمان تاسیس و راه اندازی کافی شاپ آگاهی از لوازم پایه و تجهیزات مورد نیاز برای این کار از اهمیت بالایی برخوردار است چون کیفیت و کمیت وسایل خدمت رسانی، خریداری شده برای کافی شاپ می تواند نقش مهم و تعیین کننده ای در جذب مشتری و بالا رفتن کیفیت کافی شاپ در ارائه خدمات داشته باشد. در ادامه به برخی از وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک کافی شاپ متعارف و لاکچری پرداخته می شود.

 

دستگاه اسپرسو ساز برای کافی شاپ

دستگاه اسپرسو ساز

یکی از اصلی ترین لوازم و تجهیزات مورد نیاز در کافی شاپ ها که نقش پایه ای در این گونه کسب و کارها بازی می کند دستگاه اسپرسو ساز است.

 کار دستگاه اسپرسوساز گذراندن آب نزدیک به نقطه جوش از پودر به هم فشرده قهوه از یک فیلتراست، قهوه به دست آمده از این روش تقریباً غلیظ همراه با یک کرم روی سطح آن است که برای نوشیدن بسیار گواراست و طرفداران زیادی دارد.

بنابراین خرید دستگاه اسپرسو ساز می تواند یکی از اولویت های تاسیس و راه اندازی یک کافی شاپ با کیفیت باشد چون هرچه کیفیت عطر و طعم قهوه  تولید شده در مجموعه کافی شاپ بیشتر باشد قطعاً مشتریان بیشتری را جذب می کند.

 مدل های زیادی از دستگاه اسپرسو ساز صنعتی در بازار وجود دارد که برای کافی شاپ می بایست بهترین نوع آن متناسب با ذائقه مشتریان آن منطقه تهیه و خریداری شود.

دستگاه قهوه ساز

دستگاه قهوه ساز یکی دیگر از دستگاه های مهم و دارای اولویت برای خرید و جانمایی در هنگام تأسیس و راه اندازی کافی شاپ ها است. بطور کلی  دستگاه قهوه ساز دارای ساختاری ساده  است که کار کردن با آن آسان بوده و برای دم کردن قهوه مورد استفاده قرار می گیرد.

 برای صرفه جویی در هزینه های راه اندازی کافی شاپ می توان دستگاه قهوه ساز را تهیه کرده و از آن برای عرضه قهوه  استفاده نمود چون  قیمت مناسب تری نسبت به دستگاه اسپرسو ساز دارد و خرید و راه اندازی آن در آغاز کار کافی شاپ می تواند برای صاحب آن مقرون به صرفه بوده و باعث کاهش هزینه های آورده اولیه شود.

 هرچند ممکن است کیفیت قهوه تولید شده با دستگاه قهوه ساز که با نام قهوه ساز قطره ای اتوماتیک هم شناخته می شود کمتر از دستگاه اسپرسو ساز باشد اما به کارگیری این دستگاه در آغاز تاسیس کافی شاپ می تواند باعث کاهش هزینه های اولیه برای این کار باشد.

 

دستگاه آسیاب قهوه و اسپرسو

دستگاه آسیاب قهوه و اسپرسو

دستگاه آسیاب قهوه و اسپرسو یکی دیگر از وسایل مهم و کلیدی در بالا رفتن کیفیت قهوه تازه با در اختیار داشتن پودر قهوه تازه است. بنابراین وجود دستگاه آسیاب قهوه و اسپرسو برای آسیاب کردن دانه های قهوه و ارائه قهوه خوش طعم و عطر به مشتریان می تواند در بالا رفتن کیفیت کافی شاپ و خدمات ارائه شده در آن بسیارموثر باشد.

هرچند استفاده از پودر قهوه آماده باعث صرفه جویی در هزینه و وقت می شود اما استفاده از آسیاب قهوه برای  پودر کردن و درست کردن  دانه های قهوه باعث بالا رفتن کیفیت قهوه عرضه شده در کافی شاپ و افزایش متقاضیان این نوع خدمات می گردد.

دستگاه مخلوط کن و میکسر کافی شاپ

دستگاه مخلوط کن و میکسر

دستگاه مخلوط کن و میکسر یکی دیگر از وسایل مورد نیاز در کافی شاپ است چون خدمات ارائه شده در کافی شاپ فقط به قهوه محدود نمی شود و خیلی از طرفداران انواع اسموتی ماکیاتو، شیک و دیگر نوشیدنی های ترکیبی ممکن است در لیست و منو کافی شاپ به دنبال نوشیدنی های مورد علاقه خود باشند.

لذا برای تکمیل شدن خدمات ارائه شده در کافی شاپ بهتر است نام دستگاه مخلوط کن و میکسر به عنوان دستگاه های مورد استفاده در ترکیب مواد اولیه انواع خوراکی های مختلف هم در چک لیست لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای کافی شاپ لحاظ شود.

دستگاه آبمیوه گیری

دستگاه آبمیوه گیری هم می تواند در چک لیست تجهیزات کافی شاپ قرار گیرد. از دستگاه آبمیوه گیری در کافی شاپ ها برای عرضه آبمیوه های طبیعی مانند آب پرتقال، آب سیب، آب هویج و غیر استفاده می شود.

بنابراین وجود یک دستگاه آبمیوه گیری با کیفیت در یک کافی شاپ می تواند برای تهیه بهترین و خوش طعم ترین آبمیوه ها موثر باشد و باعث جذب  انواع مشتری  با ذائقه های گوناگون شود.

یخچال فریزر

یخچال فریزر یکی دیگر از وسایلی است که باید در چک لیست اولیه برای تهیه وسایل مورد نیاز کافی شاپ در زمان تاسیس قرار گیرد. چون تهیه یک یخچال فریزر با کیفیت می تواند نقش مهمی در نگهداری از مواد اولیه و مواد غذایی در کافی شاپ داشته باشد.

مدل های گوناگونی از یخچال با اندازه های متفاوت برای خرید و به کارگیری در کافی شاپ ها وجود دارد که صاحبان کافی شاپ باید با توجه به شرایط و ابعاد محل کار خود نوع مناسب یخچال فریزر را تهیه و مورد استفاده قرار دهند.

 یخچال زیرکانتری یکی از انواع یخچال فریزرهای مخصوص فضاهای تجاری مثل کافی شاپ است دلیل این امر هم اندازه کوچک یخچال و جاگیر نبودن آن است به این معنا که به راحتی در زیر پیشخوان کابینت و یا کانتر قرار می گیرد و‌جاگیر نیست.

یخچال شوک و یخچال کیک

با توجه به پرطرفدار بودن انواع شیرینی جات و کیک، سرو کیک در کافی شاپ ها علاوه بر آنکه باعث متنوع شدن خدمات ارائه شده در این مراکز می گردد می تواند نقش مهمی در جذب مشتری  با ذائقه های گوناگون برای استفاده از خدمات کافی شاپ داشته باشد.

 استفاده از یخچال شوک و یخچال کیک علاوه بر آنکه کیک و انواع شیرینی های تر را به صورت آراسته در مقابل دیدگان مشتری قرار می دهد باعث حفظ کیفیت و ماندگاری شیرینی شده و برای یک مدت مناسب می تواند  انواع کیک ها را برای سرو و عرضه به مشتری ها در شرایط مناسب و با کیفیتی نگهداری کند.

دستگاه چای ساز

چای یکی دیگر از نوشیدنی های پرطرفدار است که می تواند باعث جذب مشتری به انواع کافی شاپ شود. لذا تهیه دستگاه با کیفیت چای ساز باید در چک لیست کامل از تجهیزات کافی شاپ قرار گیرد تا این نوشیدنی دلچسب و گوارا با کیفیت مناسب به مشتریان عرضه شود.

دستگاه چای ساز می تواند یکی از کاربردی ترین و ضروری ترین وسایل مورد نیاز در کافی شاپ ها باشد چون در یک فاصله زمانی کوتاه یک چای با کیفیت و خوش عطر و طعم را برای عرضه به مشتری آماده می کند.

لذا بودن یک دستگاه چای ساز در کافی شاپ باعث افزایش سرعت عمل خدمات ارائه شده در این مجموعه ها و رضایت مشتریان می شود.

دستگاه قهوه جوش کافی شاپ

دستگاه قهوه جوش

دستگاه قهوه جوش یکی دیگر از وسایلی است که برای تهیه قهوه مورد استفاده قرار می گیرد به این معنا که درست کردن قهوه محدود به استفاده از دستگاه اسپرسو ساز یا قهوه ساز قطره ای اتوماتیک نمی شود بلکه برای این کار با توجه به شرایط مالی یا ذائقه مشتری ها می توان از قهوه سازهای دیگری مثل موکاپات استفاده کرد که یکی از انواع دستگاه های قهوه جوش به حساب می آید.

از ویژگی های دستگاه قهوه جوش آن است که می تواند قهوه را با غلظت بالا در یک مدت زمانی کم آماده نماید. نحوه کار دستگاه های قهوه جوش شبیه انواع دستگاه اسپرسو ساز است به این معنا که بخار آب را با فشار زیاد از میان پودر قهوه عبور می دهد.

  انواع دستگاه قهوه جوش بهترین وسیله برای آماده کردن قهوه ترک محسوب می شود و می تواند در کافی شاپ های شناخته شده به شکل گسترده مورد استفاده قرار گیرد.

دستگاه شیکر کافی شاپ

دستگاه شیکر

یکی دیگر از دستگاه های مورد نیاز در انواع کافی شاپ دستگاه شیکر است، این دستگاه برای مخلوط کردن نوشیدنی های مختلف زمانی که بر پایه شیر درست شوند کاربرد دارد.

دستگاه شیکر را می توان در مدل ها و برندهای مختلف در بازار تهیه نمود باید به این نکته توجه داشت که همه دستگاه های شیکر اتوماتیک نیستند به این معنا که برخی از آنها دستی بوده و برخی دیگر به صورت برقی کار می کنند.

 از جمله نوشیدنی هایی که در کافی شاپ ها با دستگاه شیکر تهیه می شود می توان به شیر قهوه،کوکتل، لیموناد، موهیتو و غیره اشاره کرد.

ظروف کافی شاپ

ظروف کافی شاپ یکی از اجزای مهم چک لیست تجهیزات آشپزخانه کافی شاپ است چون برای تهیه و سرو انواع نوشیدنی و خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. ظروفی که در کافی شاپ مورد استفاده قرار می گیرند باید حتی المقدور طاهری زیبا و شیک داشته باشند.‌

به این معنا که  باید در انتخاب ظروف کافی شاپ دقت لازم به خرج داده شود تا ظروف تهیه شده از زیبایی ظاهری، اندازه مناسب و کیفیت مطلوبی برخوردار باشند.

  از مهمترین ظروفی که در کافی شاپ جزء ضروریات محسوب می شوند  می توان به مواردی مانند انواع لیوان و فنجان، مدل های مختلف ماک برای سرو نوشیدنی های مختلف گرم و سرد مثل انواع دمنوش، چای، قهوه، آبمیوه های طبیعی، انواع بشقاب ها برای سرو کیک ها و دسر، ظروف سس برای قرار گرفتن در کنار خوراکی های دیگر به‌عنوان مکمل و دیگر ظروف لازم برای آماده کردن خوراکی های مختلف در کافی شاپ اشاره کرد.

دستگاه مایکروفر، فر و تستر

دستگاه مایکروفر، فر و تستر از دیگر تجهیزات چک لیست کافی شاپ هستند که در بعضی از کافی شاپ ها از آنها برای درست کردن انواع ساندویچ، پیراشکی، پیتزا، کیک،  کوکی، اسنک، کلوچه، کیک شیرینی ها و غیره استفاده می شود.

 مایکروفر، فر و تستر از بهترین دستگاه ها برای آماده سازی غذاهای فست فود هستند که می توانند نقش موثری و غیر قابل انکاری در سرعت عمل کافی شاپ برای آماده کردن غذاهای فست فود داشته باشند.

دستگاه یخ ساز کافی شاپ

دستگاه یخ ساز

دستگاه یخ ساز یکی دیگر از دستگاه هایی است که می تواند برای کافی شاپ ها مفید باشد و سرعت عمل در خدمترسانی را افزایش دهد.

 به بیان دیگر یخ ساز یکی از وسایلی است که در چک لیست کامل تجهیزات کافی شاپ قرار می گیرد چون می تواند یخ بهداشتی جهت استفاده های مختلف به خصوص تهیه نوشیدنی های سرد را برای عرضه در کافی شاپ تسهیل نماید.

از ویژگی های دستگاه یخ ساز آن است که مدل های مختلف یخ مثل یخ قالبی، یخ حبه ای،  یخ پودری، و یخ پولکی را برای استفاده های مختلف در اختیار پرسنل کافی شاپ قرار می دهد.

شوکیس

یکی دیگر از وسایلی که در چک لیست کامل از تجهیزات کافی شاپ قرار می گیرد دستگاه شوکیس است. به کارگیری و استفاده از شوکیس در کافی شاپ باعث می شود میوه و مواد غذایی از شرایط بهتری برای نگهداری برخوردار شوند. همچنین  قرار دادن مواد غذایی در آن ها باعث افزایش زیبایی دیداری می گردد.

به بیان دیگر شوکیس یک یخچال رومیزی یا ویترینی با نمای شیشه ای است که  دمای آن قابل تنظیم بوده و اگر مواد غذایی مرتب در آن چیده شود هم زیبای دیداری مناسبی پیدا می کنند هم ماندگاری آنها افزایش پیدا کرده و کیفیت اولیه آنها تا حدودی حفظ می گردد.

دستگاه ظرفشویی

دستگاه ظرفشویی یکی  دیگر از وسایل مورد نیاز در انواع اغذیه فروشی ها مثل کافی شاپ است چون باعث بالا رفتن سرعت عمل در شستشوی ظروف می شود.

 شستشوی ظروف در کافی شاپ ها با دستگاه ظرفشویی هم باعث بالا رفتن سرعت عمل در شستشوی ظروف می شود و هم کیفیت تمیزکاری و شستشوی این ظروف را از نظر بهداشتی افزایش می دهد.

وسایل پختن غذا در کافی شاپ

وسایل پختن غذا در کافی شاپ ها جز وسایل پایه و اصلی هستند که باید در چک لیست کامل از تجهیزات کافی شاپ قرار گیرند. در کافی شاپ ها برای پختن مواد غذایی نیاز به وسایل مختلفی است که از آن جمله می توان به انواع قابلمه، ظروف مختلف در اندازه های گوناگون، تابه، ظروف ادویه، همزن، قاشق های متنوع، انواع چاقو و غیره اشاره کرد.

 هرچه کیفیت وسایل پخت غذا در کافی شاپ از شرایط بهتری برخوردار باشد غذاهایی که در آنجا آماده می شود نیز از نظر کیفیت و طعم در شرایط بهتری قرار می گیرد که این امر باعث افزایش رضایت مشتری ها  و اقبال بیشتر آن ها به کافی شاپ برای استفاده از خدمات آن می شود.

قفسه نگهداری ظروف و لوازم

قفسه نگهداری ظروف و لوازم از دیگر وسایل اساسی در انواع مختلف کافی شاپ است. چون علاوه بر آنکه جانمایی ظروف و وسایل به صورت مرتب و منظم در قفسه های مختلف برای دسترسی آسان انجام می شود، دسترسی به آنها را راحت تر شده و از شلوغی و شلختگی فضای تهیه و سرو غذا جلوگیری می نماید.

مجهز بودن بخش شستشوی ظرف و مواد غذایی به سینگ بزرگ و کوچک

سینک بزرگ و کوچک در کافی شاپ ها برای شستشوی ظروف و مواد اولیه مختلف مانند میوه ها، سبزیجات و غیره مورد استفاده قرار می گیرد لذا مهیا بودن وسایل و ابزار لازم برای شستشوی مواد اولیه و ظروف باعث سرعت بخشیدن به کار و صرفه جویی در وقت و زمان می شود.

لذا خرید و جانمایی انواع سینک بزرگ و کوچک در انواع کافی شاپ جز ضروریات است چون روند شستشوی مواد اولیه غذایی و ظروف را تسریع می کند.

مبلمان، میز و صندلی برای جانمایی کافی شاپ

مبلمان یا میز و صندلی جز ضروریات و عناصر مهم در فضای داخلی یا خارجی یک کافی شاپ لاکچری هستند چون علاوه بر فراهم کردن فضای مناسب و دلنشین برای نشستن مشتریان به راحتی می تواند باعث جذب مشتری شوند.

 لذا خرید میز و صندلی یا مبلمان شیک برای راحتی و افزایش کیفیت فضای داخلی و خارجی رستوران می تواند جز اولویت ها در چک لیست کامل از تجهیزات کافی شاپ باشد.

تجهیزات نظافتی

تجهیزات نظافتی جزء وسایل مهم و ضروری برای چک لیست کامل لوازم مورد نیاز کافی شاپ هستند. چون هرچه کیفیت تمیزی و نظافت فضای داخلی و بیرونی کافی شاپ از شرایط بهتری برخوردار باشد بیشتر می تواند مشتری ها را برای یک خرید مطمئن به سمت کافی شاپ متمایل نماید.

 همانطور که گفته شد تمیزی کافی شاپ می تواند نقش مهمی در جذب مشتری ها داشته باشد. معمولا برای ارائه خدمات در کافی شاپ ها فضاهای مختلفی مانند آشپزخانه، سالن پذیرایی  و غیره وجود دارد که این بخش ها باید از تمیزی قابل قبولی برخوردار باشند.

بنابراین برای تمیزکاری فضای داخلی و خارجی کافی شاپ ها باید از کاربردی ترین و با کیفیت ترین تجهیزات تمیرکاری مثل انواع زمین شویی ها، ماشین ظرفشویی، جاروبرقی صنعتی برای استفاده در فضاهای بزرگ، بخارشوی، وسایل مورد نیاز برای غبارگیری و گردوبی استفاده شود تا تمیزی وسایل مورد استفاده در کافی شاپ به حد مطلوبی برسد.

دیسپنسر آب جوش

دیسپنسر آب جوش بهترین وسیله برای آماده کردن آب جوش و استفاده از آن  در کارهای مختلف کافی شاپ است. معمولاً بسیاری از دستگاه های قهوه ساز از تهیه آب جوش ناتوان هستند و این قابلیت را ندارند.

 لذا برای تهیه حجم بالای آب جوش در کافی شاپ ها نیاز به دستگاهی با نام اسپنسر است به شکلی که می تواند در زمان کوتاهی آب جوش مورد نیاز کافی شاپ ها را برای استفاده در انواع نوشیدنی های با پایه آب فراهم کند.

دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب یکی دیگر از وسایلی است که می تواند در چک لیست کامل از تجهیزات کافی شاپ قرار گیرد. چون استفاده از آب تصفیه شده و با کیفیت باعث بالا رفتن کیفیت مواد غذایی می شود که با آب درست می شوند.

 استفاده از آب تصفیه نشده برای مواد غذایی مختلف در کافی شاپ باعث افت کیفیت و طعم مواد غذایی می شود چون در آب های تصفیه نشده معمولا مقادیر زیادی  مواد معدنی وجود دارد که باعث سنگین شدن آب و پایین آمدن کیفیت آن می گردد.

باید توجه داشت که هرچه میزان مواد معدنی موجود در آب کمتر باشد باعث بالا رفتن کیفیت مواد غذایی مثل قهوه می گردد.

سیستم صوتی با کیفیت

 بکارگیری سیستم صوتی با کیفیت در فضای داخلی و خارجی کافی شاپ ها می تواند محیطی دلنشین و جذاب را برای مشتری ها فراهم نماید.

لذا به کارگیری سیستم های صوتی با کیفیت در انواع کافی شاپ ها می تواند محیطی مناسب برای مشتری ها ایجاد کند به شکلی که لذت خوردن و نوشیدن مواد غذایی را در این فضاها برای مصرف کننده چند برابر کند.

 سخن پایانی

 در اختیار داشتن یا آگاهی از چک لیست کامل از تجهیزات کافی شاپ می تواند در ایجاد و تأسیس یک کافی شاپ مناسب و با کیفیت نقش مهم و غیر قابل انکاری داشته باشد.

 استفاده از مواد اولیه با کیفیت برای تهیه خوردنی ها و نوشیدنی ها،  تهیه و بکارگیری دستگاه های مختلف خدماتی برند مثل انواع قهوه ساز و پرسنل با تجربه و کار بلد اگر در یک کافی شاپ با یکدیگر جمع شوند می توانند محیطی رویایی و آرامش بخش را برای مشتری ها ایجاد نماید.

از جمله وسایل مهمی که در چک لیست کامل تجهیزات کافی شاپ قرار می گیرد می توان به مواردی مانند دستگاه اسپرسو ساز، دستگاه قهوه ساز، دستگاه آسیاب قهوه و اسپرسو، دستگاه مخلوط کن و میکسر، دستگاه قهوه جوش، دستگاه آبمیوه گیری، یخچال شوک یا یخچال کیک و غیره اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *