کیک های خانگی مجلسی به همراه طرز تهیه

کیک های خانگی مجلسی علاوه بر  خوشمزه بودن دارای ساختاری ساده هستند به شکلی که تهیه مواد اولیه و پخت آنها راحت است و هرکس می تواند در خانه آنها را به راحتی آماده نماید. آرد، تخم مرغ، شیر، مواد شیرین کننده و طعم دهنده جزء مواد پایه و اصلی در تهیه انواع کیک و شیرینی هستند که کیک های خانگی مجلسی هم از این قاعده مستثناء نیستند و فقط میزان این مواد یا انواع افزودنیها و مکمل های شیرینی باعث تفاوت بین کیک ها از نظر مواد اولیه اصلی و پایه می شود شکل ظاهری کیک ها هم یا بر اساس استاندارد های پذیرفته شده و متداول آراسته می شود یا براساس ذوق و سلیقه  کسی که کیک را آماده می کند.

کیک وانیلی

 

کیک وانیلی

کیک وانیلی یکی از کیک های خانگی مجلسی پرطرفدار است که در ادامه مواد اولیه و‌طرز پخت آن مورد بررسی قرار می گیرد.

مواد اولیه برای پخت کیک وانیلی

3 عدد تخم مرغ

دو و نیم پیمانه آرد

یک لیوان شکر

یک لیوان شیر

یک دوم پیمانه روغن مایع

یک قاشق غذاخوری بیکینگ پودر

یک قاشق مرباخوری وانیل

 

طرز تهیه کیک وانیلی

طرز تهیه کیک وانیلی

برای تهیه کیک وانیلی به عنوان یک کیک خانگی مجلسی ابتدا باید مواد اولیه برای تهیه این کیک به مدت 30 دقیقه در فضای بیرون یخچال نگهداری شود تا دمای آنها با فضای آشپزخانه و محیط پخت هماهنگ شود. سپس یک ظرف مناسب برای آماده کردن مواد اولیه کیک در نظر گرفته می شود.

پس از آماده کردن ظرف مناسب برای ترکیب مواد اولیه کیک، ابتدا تخم مرغ ها در ظرف شکسته شده و شکر و وانیل به آن ها اضافه می شود سپس با دور تند همزن برقی این مواد به مدت 5 تا 7 دقیقه  با هم مخلوط می شوند تا رنگ مخلوط روشن شده و حالت کش دار پیدا کند.  

پس از روشن شدن رنگ مخلوط تخم مرغ و شکر و وانیل نوبت به اضافه کردن روغن مایع و شیر به ترکیب اولیه کیک می رسد. پس از مخلوط کردن شیر و روغن مایع با مواد اولیه مجدداً با همزن برقی این مواد به مدت یک دقیقه با یکدیگر مخلوط می شوند.

 در ادامه آرد به همراه بگین پودر در یک کاسه به صورت جداگانه مخلوط شده سپس مخلوط به دست آمده پس از الک شدن به صورت متناوب در دو یا سه مرحله به مخلوط مواد اولیه کیک وانیلی افزوده می شود.

پس از ریختن ترکیب آرد و بگینگ پودر الک شده به مواد اولیه کیک وانیلی برای مخلوط شدن این مواد با یکدیگر از لیسک استفاده می شود به این معنی که لیسک به صورت دورانی و چرخشی در ترکیب کیک چرخانده می شود تا بافت آن یکدست شود.

باید توجه داشت که قبل از آماده کردن مواد اولیه کیک یا در زمان آماده کردن مواد اولیه می بایست مایکروفر روشن شده و درجه آن در ۱۸۰ درجه سانتیگراد تنظیم شود به شکلی که تا زمان آماده شدن مواد اولیه گرمای داخلی مایکروفر برای قرار دادن کیک به حد مطلوب برسد.

 برای قرار دادن مواد اولیه آماده شده کیک وانیلی در داخل مایکروفر ابتدا باید یک قالب و ظرف مناسب انتخاب شود سپس کف قالب با مقداری روغن مایع چرب شود تا مایع کیک درون قالب ریخته شده و از چسبندگی مایع به بدن قالب جلوگیری گردد.

در ادامه مایه اولیه کیک وانیلی درون ظرف یا قالب آماده شده ریخته می شود و برای آنکه هوای اضافه داخل مایع اولیه کیک خارج شود بهتر است که ظرف کیک تکان داده شده یا چند بار به صورت آرام بر روی سطح کار کوبیده شود تا هوای اضافه بین مایع کیک خارج شود.

در نهایت قالب حاوی مواد اولیه کیک به مدت 40 تا 50 دقیقه در طبقه دوم فر که از قبل در دمای 180 درجه تنظیم شده است قرار داده می شود تا کیک پخته و آماده گردد.

 برای آگاهی از پخته شدن کیک بهتر است از خلال دندان یا سیخ چوبی برای این کار استفاده شود به این معنا که خلال دندان یا سیخ چوبی داخل کیک فرو برده می شود اگر چیزی به خلال دندان یا سیخ چوبی نچسبد کیک پخته شده و آماده خارج شدن از فر می شود.

بعد از خارج کردن کیک از فر ابتدا کیک در دمای محیط قرار داده می شود تا خنک شود سپس کیک آماده شده برای مصرف به ظرف مناسب منتقل می گردد. در پایان برای تزیین و خوشمزه کردن کیک می توان از مقداری پودر قند الک‌ شده برای ریختن بر روی سطح کیک استفاده کرد.

سخن پایانی

کیک خانگی مجلسی به کیک های خانگی مناسب و با کیفیتی گفته می شود که تهیه کردن مواد اولیه و پخت آنها کار سختی نیست و همه افراد با در اختیار داشتن حداقل امکانات می توانند این نوع کیک را تهیه و میل نمایند.

لذا آشنایی با کیک خانگی مجلسی به همراه طرز تهیه آن می تواند گامی مهم برای آماده کردن کیک مناسب و با کیفیت  برای مهمانی های خودمانی، عصرانه، صبحانه و میان وعده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *