طرز تهیه کیک های شیرینی فروشی

طرز تهیه کیک های شیرینی فروشی با توجه به نوع کیک و مواد تشکیل دهنده آن ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی کیک‌ها  از نظر ساختار به دو گروه اسفنجی و کره‌ای تقسیم می شوند.‌ مواد پایه و اصلی برای تهیه انواع کیک شامل آرد، شکر تخم مرغ و کره می‌شود و بقیه مواد تشکیل دهنده کیک ها در مراکز تهیه کیک سلیقه و ذائقه عموم مصرف کنندگان یا روال کار شیرینی فروش مشخص می کند و در پاره‌ای از موارد هم ممکن است فرد خریدار نوع و شرایط کیک مورد نیاز خود را برای تهیه به صورت خاص به شیرینی فروش سفارش دهد.

کیک تولد و کیک عروسی جزء کیک های پر مصرف و پرطرفداری هستند به شکلی که از تنوع زیادی در تزیین برخوردار می باشند.

مواد لازم برای تهیه کیک‌های شیرینی فروشی

مواد لازم برای تهیه کیک های شیرینی فروشی

هرچند کیک‌های شیرینی فروشی با توجه به نوع کیک و شرایط استفاده از آن ها از تنوع بالایی برخوردار هستند. اما مواد پایه و اصلی که برای تهیه و پخت همه کیک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد یکسان هستند.

 به بیان دیگر همه کیک هایی که در شیرینی فروشی ها پخته می شوند از نظر مواد اولیه اصلی یکسان هستند و تفاوت عمده آن ها در شکل ظاهری و نوع مواد افزودنی و طعم دهنده های مختلف است که می تواند انواع میوه یا خشکبار باشد.

در این بین حائز اهمیت است که بدانید نگهداری کیک در یخچال های مخصوص که به آن یخچال شو کیک می گویند موجب بالا رفتن کیفیت کیک در مدت بیشتر می شود.

به طور کلی در ترکیب پایه و اصلی انواع کیک‌ از  موادی مثل آرد سفید یا بدون سبوس گندم ، تخم مرغ، شیر، شکر، وانیل، بکینگ پودر، روغن مایع و نمک به اندازه لازم استفاده می شود، معمولا برای تهیه هر نوع کیکی این مواد باید به اندازه های لازم استفاده شود و صرفا با توجه به نوع کیک ممکن است مقدار و‌میزان آن ها متفاوت باشد.

هرچند در انواع کیک از مواد افزودنی دیگر مثل انواع میوه ها چون موز، گیلاس، توت فرنگی یا خشکبار مثل پسته، گردو ، بادام و غیره استفاده می شود اما ترکیب اصلی و پایه انواع کیک یکسان است و تفاوت آن ها بیشتر در ظاهر و مواد افزودنی و مکمل برای تعیین طعم و مزه کیک است.

طرز تهیه انواع کیک‌های قنادی

طرز تهیه انواع کیک های شیرینی فروشی

برای تهیه انواع کیک‌های قنادی ابتدا باید مواد اولیه و لازم برای این کار فراهم شود، سپس در اولین مرحله برای آنکه کیک دارای حالت اسفنجی باشد باید آرد شیرینی‌پزی یا آرد سفید بدون سبوس به اندازه‌ی لازم الک شود. پس از آنکه آرد به اندازه لازم الک شد آن را در داخل ظرف ریخته و کمی بیکینگ پودر به آن اضافه می‌شود.

پس از مخلوط کردن آرد الک شده و بیکینگ پودر، شکر و روغن مایع به اندازه لازم به مخلوط مورد نظر اضافه می‌شود در ادامه شیر و یک قاشق مربا خوری وانیل هم به ترکیب اولیه کیک اضافه می‌ گردد. در نهایت  با توجه به شرایط کیک، تعداد مشخصی از تخم مرغ با زرده یا سفیده خالص  پس از به هم زدن با مخلوط کن به همراه مقدار کمی نمک به ترکیب اولیه کیک اضافه می‌شود.

 اضافه کردن نمک به ترکیب اولیه کیک باعث پف کردن و اسفنجی شدن آن می گردد.‌ پس از مخلوط کردن مواد گفته شده آنها را در یک ظرف بزرگ انقدر به هم زده می‌زنند تا به طور کامل مخلوط شوند و حباب روی مواد مخلوط شده ایجاد گردد. باید توجه داشت که به هم زدن مواد اولیه در ترکیب کیک باعث افزایش کیفیت و پف کردن آن در هنگام پخت می‌شود.

تهیه انواع کیک‌های قنادی

 برای طعم ‌دار شدن کیک در این مرحله می‌توان از از مواد افزودنی مکمل مانند پودر نارگیل پوست پرتقال رنده شده یا مواد دیگر استفاده نمود. پس آماده شدن ترکیب کیک می بایست ظرف داخل فر به طور کامل با روغن مایع آغشته شود و مواد اولیه مخلوط شده در قالب یا ظرف فر ریخته شود.

سپس ظرف در طبقه وسط فر با دمای لازم به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قرار می گیرد. پس از آماده شدن کیک می بایست برش‌های لازم در آن برای تزیین و افزودن خامه انجام شده و مرحله به مرحله مواد افزودنی و خامه به آن اضافه گردد.‌ پس از تزیین و آماده کردن کیک با مواد مکمل برای آنکه کیک شرایط مطلوبی پیدا کند باید در یخچال قرار گیرد.

هرچند کیفیت مناسب پخت مواد اولیه کیک در کیفیت و طعم آن بسیار موثر است اما اضافه کردن مواد مکمل و طعم دهنده به خصوص تزیین ظاهری کیک می‌تواند نقش موثری در طعم و کیفیت آن داشته باشد. یکی از نکات مهمی که پس از تهیه کیک باید به آن توجه شود نگهداری کیک در شرایط مناسب است برای حفظ طعم و تازگی آن است.

انواع کیک را می‌توان در یخچال‌های مختلف نگهداری نمود اما بعضی از یخچال‌ها به دلیل شرایط مناسب می‌توانند در ماندگاری بهتر و حفظ کیفیت کیک‌ بسیار موثر باشند. بهترین یخچال برای نگهداری انواع کیک، یخچال شوکیک است.

 یخچال‌های شوکیک از رطوبت داخلی مناسبی برای نگهداری کیک برخوردار هستند و قرار دادن کیک در آن ها باعث افزایش ماندگاری کیک شده و طعم و مزه آن تغییر نمی کند.

 ماندگاری کیک و حفظ طعم و مزه آن می‌تواند نقش موثری در رضایت مشتری داشته باشد یعنی هرچه طعم و مزه کیک از شرایط بهتری برخوردار باشد مشتری با رضایت بیشتری نسبت به تهیه و خریدار آن اقدام می‌کند.

سخن پایانی

طرز تهیه کیک های شیرینی فروشی با توجه به نوع آنها و استفاده ای که از آن می شود می تواند متفاوت باشد ولی اکثر کیک ها از مواد اولیه مشابه ای مثل آرد سفید و بدون سبوس، شکر، وانیل، شیر، بکینگ پودر، روغن مایع و‌ تخم مرغ در حالت اسفنجی یا ‌کره ای درست می شوند و تفاوت عمده و ملوس آن ها در مواد افزودنی و طعم دهنده ای است که با توجه به ذائقه مصرف کننده و نوع استفاده به آن ها افزوده می شود.

کیک تولید و‌ کیک عروسی از کیک‌های پرطرفدار هستند که از نظر ظاهری و مواد افزودنی از تنوع بالایی برخوردار می باشند. هرچند انواع کیک در شکل ها و طعم های مختلف درست می شوند اما نوع نگهداری آن ها شرط مهم برای حفظ طعم و ماندگاری کیک‌ است.

 در حال حاضر یخچال های شو‌ کیک به دلیل داشتن ساختار مناسب و تولید رطوبت مورد نیاز بهترین وسیله برای نگهداری و حفظ کیفیت و ماندگاری انواع کیک محسوب می شوند به شکلی که می توانند برای شیرینی پزی ها و مراکز فروش انواع کیک بسیار مناسب و ارزشمند باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *