نگهداری و حفظ کیفیت کیک ها

 

نگهداری و حفظ کیفیت کیک ها مانع از  خشک و بیات شدن آن ها می شود. معمولا در ترکیب کیک‌ها و شیرینی‌ها از تخم مرغ و خامه استفاده می‌شود که برای حفظ رطوبت و ماندگاریشان، می بایست از یخچال‌های مناسب و باکیفیت که مجهز به سیستم رطوبت ساز هستند استفاده شود. انواع کیک و شیرینی‌های تر اگر بیش از دو ساعت در فضای بیرون از یخچال نگهداری شوند ممکن است مصرف آنها باعث مسمومیت افراد مصرف کننده شود. بنابراین باید نکات تخصصی تری را برای نگهداری انواع کیک در محیط خانه رعایت کرد تا از آسیب های جدی از این خوشمزه غیر قابل انکار به دور باشیم. 

همچنین نگهداری طولانی مدت انواع کیک و شیرینی تر در یخچال های مختلف بخصوص یخچال قنادی قدیمی که فاقد سیستم تهویه هوا و رطوبت ساز هستند باعث پایین آمدن کیفیت شیرینی و تغییر طعم و عطر آن می شود.

لذا بهترین وسیله برای نگهداری انواع شیرینی‌های تر استفاده از یخچال‌های جدید مجهز به سیستم رطوبت ساز و تهویه هوای داخلی است که باعث حفظ کیفیت و جلوگیری از تغییر طعم و عطر آن می شود.

نگهداری و حفظ کیفیت کیک ها  و رابطه آن با کیفیت یخچال قنادی

نگهداری و حفظ کیفیت کیک ها و رابطه آن با کیفیت یخچال قنادی 

همانطور که گفته شد در اکثر شیرینی ها از تخم مرغ و خامه استفاده می شود استفاده از این دو ماده باعث کاهش ماندگاری شیرینی و فاسد شدن آن در یک بازه زمانی کوتاه می گردد. هرچند نگهداری انواع کیک و شیرینی در جای خنک باعث افزایش ماندگاری آن ها می شود. اما نگهداری شیرینی تر بخصوص انواع کیک ها بیش از 3 روز در یخچال های معمولی  باعث افت کیفیت کیک و خشک و بیات شدن آن ها می گردد.

بنابراین در قنادی ها برای حفظ کیفیت انواع کیک ها و شیرینی ها از یخچال‌هایی استفاده می‌شود که هم از سیستم تهویه هوای مناسبی برخوردار باشند و هم مجهز به سیستم رطوبت ساز با کیفیت و بروزی باشند به شکلی که رطوبت مورد نیاز برای حفظ تازگی انواع کیک در آن ها قابل تنظیم باشد. یخچال شو کیک طوری طراحی شده است که همه فاکتورهای لازم ر ا برای نگهداری کیک در کنار حفظ کیفیت آن دارد، به شرطی که از تولیدکننده ای خریداری کنید که فناوری های بروزی را در تولید یخچال‌های شو کیک بکار می گیرد.

عدم وجود سیستم رطوبت ساز در یخچال های قنادی باعث از بین رفتن رطوبت کیک و‌خشک شدن آن‌ می شود. از بین رفتن رطوبت کیک باعث کاهش کیفیت و تازگی انواع کیک شده و ممکن است تمایل مصرف کننده را برای مصرف کیک‌ کاهش دهد.

 لذا استفاده از یخچال های جدید و مجهز به سیستم تهویه هوا و سیستم  رطوبت ساز علاوه بر آنکه باعث جلوگیری نامطبوع شده طعم و بوی شیرینی و کیک می شود از خشک شدن آن جلوگیری کرده و کیفیت کیک و شیرینی را برای مدت طولانی تری حفظ می کند.

 در یخچال های معمولی کیفیت و تازگی شیرینی بیشتر از 24 تا 48 ساعت حفظ نمی شود اما در یخچال هایی که از سیستم رطوبت ساز مناسب برخوردار هستند و این قابلیت در آنها پیش بینی شده باشد که کاربر بتواند رطوبت فضای داخلی  یخچال را با توجه به نوع کیک و شیرینی که داخل آن قرار می گیرد  تنظیم کند ماندگاری کیک و شیرینی افزایش پیدا کرده و مدت طولانی تری می توان تازگی شیرینی را حفظ کرده و از بیات و خشک شدن آن جلوگیری نمود.

اهمیت رطوبت در نگهداری  کیک‌ها

اهمیت رطوبت در نگهداری  کیک‌ها

یکی از فاکتورهای مهم و لازم در حفظ کیفیت و تازگی انواع کیک‌ها میزان رطوبت ایجاد شده در یخچال‌های محل نگهداری این نوع شیرینی است. زیرا میزان نامناسب یا کم رطوبت در فضای داخلی یخچال و محل نگهداری انواع کیک و شیرینی های تر ممکن است باعث پایین آمدن ماندگاری و کاهش کیفیت آنها ‌شود.

 یخچال محل نگهداری انواع کیک‌ها و شیرینی تر اگر  از سیستم تهویه هوای مناسب برخوردار نباشند ممکن است باعث بو گرفتن شیرینی و بدمزه شدن آن شوند.

 همچنین اگر اینگونه یخچال‌ها از سیستم رطوبت ساز با کیفیت برخوردار نباشند نمی‌توان رطوبت فضای داخلی یخچال را با توجه به نوع کیک و شیرینی تنظیم کرده و عدم وجود رطوبت لازم در فضای داخلی یخچال باعث خشک و بیات شدن انواع کیک و شیرینی تر می‌شود.

 انواع کیک و شیرینی برعکس خشکبار که کم شدن رطوبت بافت داخلی آنها باعث ترد و خوشمزه شدن آن ها می‌شود کاهش رطوبت بافت داخلی انواع شیرینی تر و‌ کیک باعث خشک و بی‌کیفیت شدن طعم و مزه آن‌ها  شده و مصرف کننده قطعا تمایلی به مصرف و تناول آن ها نخواهد داشت.

 همچنین تنظیم و کنترل تازگی مواد غذایی مثل انواع کیک‌ها و شیرینی ‌ها می‌تواند باعث کاهش فساد میکروبی و جلوگیری از دیفراست محصولات منجمد و کندانس شدن آن میزان مورد پسند بودن از تری و تازگی شود که به صورت خودکار مانع از اکسیداسیون چربی‌ها و رشد میکروارگانیسم‌ها و افت کیفیت آن ها می گردد.

 به همین دلیل یکی از عوامل تاثیرگذار درکیفیت و ماندگاری مواد غذایی به خصوص انواع کیک‌ها و شیرینی‌های تر تنظیم رطوبت فضای داخلی یخچال محل نگهداری آنها می‌باشد.

 به طور کلی کیفیت عایق‌بندی فضای داخلی یخچالها و استفاده از لاستیک‌های با کیفیت برای درزگیری درب‌های آن ها علاوه بر آنکه باعث جلوگیری از نشتی و ورود هوای خارج به داخل یخچال می شود و از خروج رطوبت ایجاد شده در فضای داخلی یخچال جلوگیری کرده و درصد پایین آمدن کیفیت شیرینی  و خشک شدن  بافت خارجی و داخلی انواع کیک را به حداقل ممکن کاهش می‌دهد.

 به بیان دیگر وجود میزان مشخصی از رطوبت  در فضای داخلی یخچال می‌تواند یکی از نکات مهم و کلیدی در نگهداری و حفظ کیفیت کیک ها و انواع شیرینی تر باشد.

یخچال محل نگهداری انواع کیک‌ها و شیرینی تر

سخن پایانی

نگهداری و حفظ کیفیت کیک‌ها یکی از نکات مهم و کلیدی است که علاوه بر جلوگیری از خشک و بیات شدن کیک از بو گرفتن و تغییر مزه آن ها هم جلوگیری می‌کند.

 بهترین راه برای نگهداری و حفظ کیفیت کیک ها استفاده از یخچال‌های مخصوص کیک است که از عایق‌بندی مناسبی برخوردار هستند. عایق‌بندی مناسب یخچال علاوه بر آنکه از هدر رفتن سرمای ایجاد شده در فضای داخلی یخچال جلوگیری می‌کند باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود.

 از ویژگی‌های یخچال‌های نگهداری و حفظ کیفیت کیک، تجهیز آن ها به سیستم تهویه هوا است به شکلی که هوای داخل یخچال در یک بازه زمانی مشخص تهویه شده و از مزه گرفتن کیک یا از بین رفتن طعم اولیه آن جلوگیری می‌کند. از دیگر ویژگی‌های یخچال‌های جدید نگهداری کیک، مجهز بودن آن ها به سیستم رطوبت ساز است.

 تنظیم رطوبت فضای داخلی یخچال با توجه به نوع کیک یا شیرینی تر علاوه بر آنکه باعث افزایش ماندگاری کیک و انواع شیرینی تر می‌شود از خشک و بیات شدن بافت داخلی و خارجی آنها نیز جلوگیری می‌کند و کیفیت کیک یا انواع شیرینی تر در یک بازه زمانی طولانی تری حفظ می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *