بیش از ۷ علت سرد نکردن یخچال های ویترینی و قنادی

علت های سرد نکردن  یخچال ها اعم از ویترینی و قنادی شامل موارد مختلفی هستند. به عبارت دیگر یخچال نیز همانند دیگر لوازم الکترونیکی ممکن است به دلایل مختلفی عملکرد مطلوب خود را از دست داده و سرد نشود. به طور کلی یخچال در مدل‌ های متنوعی وجود دارد و این مشکل در همه مدل‌ ها قابل مشاهده است.  البته ناگفته نماند که در یخچال های با کیفیت تر احتمال وجود خرابی های این چنینی به ندرت رخ می دهد. در ادامه مطلب دلایل اصلی سرد نکردن یخچال ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دلایل اصلی سرد نکردن  یخچال ها

علت های سرد نکردن  یخچال ها شامل موارد متنوعی همچون وجود مشکل در برق رسانی، خرابی درب یخچال، خراب شدن رله کمپرسور یا خود کمپرسور، نشتی گاز مبرد، خرابی لوله های کندانسور، خرابی فن کندانسور، خرابی فن اپراتور، عدم قرارگیری یخچال در جای مناسب و همچنین عدم توجه به ظرفیت یخچال هستند. حتی در برخی از موارد ممکن است مشکل به دلیل استفاده نادرست از دستگاه باشد که در این صورت مشکل  به سادگی قابل رفع خواهد بود. اما در برخی موارد نیزعامل اصلی، خرابی یکی از قطعات یخچال می باشد که در این صورت بدون سرویس آن به واسطه تکنسین کاران حرفه ای فعال در این حوزه مشکل قابل رفع نیست.

به عبارت دیگر یخچال های موجود در شیرینی فروشی ها نیز همانند تمامی یخچال فریزرهای دیگر از یک سری قطعاتی تشکیل شده است که خرابی و معیوب شدن برخی از آن قطعات موجب می‌ شود یخچال آنچنان که باید سرد نکند.

البته ناگفته نماند که در این رابطه کیفیت یخچال نیز بسیار مهم است و خرابی قطعات مهم و اصلی یخچال های باکیفیت به مراتب بسیار کمتر می باشد. بنابراین آن دسته از افرادی که می ‌خواهند کمتر با خرابی قطعات یخچال درگیر شوند باید در حین خرید به دنبال موارد با کیفیت تر باشند.

هرچند که قیمت یخچال قنادی با کیفیت بالاتر می باشد، اما در عوض طول عمر آنها نیز بالا بوده و با انتخاب این موارد هزینه های جانبی و همچنین نگهداری از دستگاه نیز کاهش پیدا می کنند.

سرد نکردن یخچال های صنعتی

به طور کلی رایج‌ترین علت های سرد نکردن  یخچال ها شامل موارد زیر است:

·        وجود مشکل در برق رسانی به دستگاه

هر زمان که یخچال قنادی در معرض نوسانات برق قرار بگیرد عملکرد آن تحت تاثیر قرار گرفته و در نتیجه فضای درون یخچال خوب سرد نمی شود. در چنین مواقعی باید در وهله اول سیستم برق رسانی آن مورد بررسی قرار بگیرد.

برای کسب اطمینان خاطر از عدم مشکل در سیستم برق رسانی یخچال، ابتدا باید چراغ درون آن چک شود، زیرا اگر در سیستم برق رسانی یخچال مشکل وجود داشته باشد چراغ درون آن نیز روشن خواهد شد. خرابی پریز، سیم برق و محافظ یخچال نیز از جمله مواردی هستند که در این باره نقش دارند.

·        خرابی درب یخچال

دیگر عامل تاثیرگذار بر این امر شامل خرابی درب یخچال است. ناگفته نماند که خراب شدن درب یخچال یکی از شایع ‌ترین عوامل سرد نکردن  یخچال ها به شمار می رود. بنابراین در مواقعی که علی رغم عملکرد بی ‌نقص موتور فضای درون یخچال آنچنان که باید سرد نشود باید درب آن نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

به عنوان مثال اگر واشر درب پوسیده شده و از بین رفته باشد فضای درون یخچال سرد نخواهد شد. در نتیجه در چنین شرایطی توانایی یخچال برای کاهش دما و سرد کردن محیط کاهش پیدا خواهد کرد. یکی از نشانه‌ های مهم خرابی لاستیک درب یخچال، وجود برفک در درون یخچال است.

بنابراین هر زمان که در درون یخچال برفک مشاهده شود به احتمال زیاد لاستیک فرسوده شده و باید تعویض شود. گاهی اوقات نیز بنابر دلایلی درب یخچال آنچنان که باید خوب بسته نمی‌ شود. در این مواقع نیز باید علت بسته نشدن درب یخچال به واسطه تکنسین یا متخصص مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز باید درب یخچال تعویض شود.

·        خراب شدن رله کمپرسور یخچال یا خود کمپرسور

 یکی دیگر از دلایل مهم سرد نکردن یخچال های قنادی ها خرابی کمپرسور یا رله آن است. هر زمان که علی رغم کار کردن فن موتور فضای درون یخچال سرد نشود باید گفت که علت اصلی این مشکل خرابی کمپرسور است. به طور کلی مهمترین وظیفه یا نقش کمپرسور در یخچال، فشرده سازی گاز مبرد و پمپاژ آن به کویل است.

بنابراین هر زمان که کمپرسور یا رله آن دچار ایراد شوند فرایند فوق به درستی انجام نمی ‌شود. از این رو یکی دیگر از احتمالات مهم سرد نکردن یخچال ، خرابی کمپرسور یا رله آن است.

البته ناگفته نماند که تعویض و تعمیر رله کمپرسور در مقایسه با خود کمپرسور هزینه کمتری دارد. همچنین بررسی این قطعه باید به واسطه تکنسین‌ های متخصص و یا تعمیرکاران یخچال انجام شود.

به هر حال یکی از مهمترین عواملی که موجب کاهش دمای یخچال می ‌شود وجود گاز مبرد است. خلاصه کلام آنکه تامین گاز مبرد مورد نیاز برای عملکرد یخچال بر عهده کمپرسور است و خرابی کمپرسور منجر به افزایش دمای درون یخچال قنادی خواهد شد.

نشتی گاز مبرد

·        نشتی گاز مبرد

یکی از مهم‌ ترین عوامل در سیکل سرمایشی یخچال شامل گاز مبرد است. بنابراین هر زمان که به هر دلیلی گاز مبرد دچار نشتی شود کمبود آن تاثیر بسیار بدی روی عملکرد یخچال خواهد گذاشت.

داغی بیش از حد کمپرسور و همچنین سرد نکردن یخچال از جمله بارزترین دلایل نشتی مبرد به شمار می ‌روند. معمولاً در مواقعی که گاز مبرد دچار نشتی شود تکنسین های متخصص می توانند پس از رفع عامل نشتی گاز مبرد را شارژ کرده و از این طریق مشکل را برطرف کنند.

خرابی لوله های کندانسور سرد نکردن یخچال ها

خرابی لوله های کندانسور

خرابی و همچنین مسدود شدن لوله های کندانسور یخچال نیز از جمله مواردی است که در سرد نکردن یخچال ها نقش دارد. لوله های کندانسور یا به عبارت دیگر کویل ‌ها شامل همان لوله‌ های سیاه رنگی هستند که در پشت یخچال قرار دارند و گاز مبرد درون آنها در جریان است. در واقع گاز مبرد طی فرایند خاصی دمای بالای درون یخچال را جذب می کند.

بنابراین اگر درون لوله های کندانسور موانعی نظیر هوا وجود داشته باشد، گاز مبرد درون آن نمی‌ تواند به خوبی جریان پیدا کند و همین عامل موجب بروز اختلال در عملکرد یخچال می شود. گاهی اوقات نشستن بیش از حد گرد و غبار روی لوله های کندانسور نیز می تواند دلیل اصلی سرد نکردن باشد.

دیگر عامل احتمالی برای این منظور عدم رعایت فاصله استاندارد بین لوله های کویل و محل قرارگیری آن است. به عبارت دیگر اگر یخچال کاملاً چسبیده به دیوار باشد عملکرد آن تحت تاثیر قرار گرفته و در نتیجه خوب کار نخواهد کرد.

·        خرابی فن کندانسور

همانطور که از فن کندانسور مشخص است وظیفه خنک کردن کمپرسور و همچنین لوله‌ های کندانسور را بر عهده دارد. بنابراین هر زمان که فن کمپرسور خراب شود لوله‌ های کندانسور و همچنین کمپرسور یخچال به شدت در معرض داغ شدن قرار خواهند گرفت. یکی از پیامدهای مهم داغ شدن لوله‌ های کندانسور و همچنین کمپرسور یخچال افزایش دمای درون آن است. بنابراین در چنین شرایطی برخلاف انتظار دمای یخچال سرد نخواهد شد.

فن کندانسور باید بتواند کاملاً آزادانه و بدون هیچ مانعی کار کند. گاهی اوقات ممکن است وجود برخی موانع نظیر آلودگی منجر به نیم سوز شدن و حتی شکستگی پره فن کمپرسور شود. در چنین مواردی باید با تعویض فن به واسطه تعمیرکاران حرفه ای یخچال مورد تعمیر قرار بگیرد.

·        خرابی فن اپراتور

علاوه بر فن کمپرسور در یخچال های ویترینی و قنادی یک فن دیگر به نام فن اپراتور وجود دارد که خرابی این قطعه نیز موجب سرد نشدن یخچال خواهد شد. وظیفه اصلی فن اپراتور در یخچال یخ زدایی است. همچنین این قطعه باید در درون یخچال سرما را به گردش درآورد.

پس هر زمان که فن یخچال معیوب شود فرایندهای فوق در آن به درستی انجام نخواهند شد. ناگفته نماند که عملکرد نامطلوب فن اپراتور منجر به یخ زدن اپراتور یخچال و در نتیجه افزایش دمای درون آن می شود. تعمیر و تعویض فن اپراتور یکی از فرایندهای کاملاً تخصصی است که فقط باید به واسطه تعمیرکاران حرفه‌ ای فعال در این حوزه صورت بگیرد.

قرارگیری یخچال در جای مناسب

·        عدم قرارگیری یخچال در جای مناسب

قرار گرفتن یخچال ها در جای مناسب و همچنین به شکل صحیح نیز رابطه کاملاً مستقیمی با عملکرد آن دارد. عدم فضای کافی برای تهویه مناسب یخچال به شدت عملکرد آن را تحت تاثیر قرار داده و همچنین منجر به کاهش طول عمر دستگاه می شود. زیرا نبود فضای مناسب در سطح پشتی یخچال سبب می ‌شود که گرمای تولید شده به واسطه کمپرسور به محیط منتقل نشود. عدم انتقال گرما به محیط در چرخش هوا اخلال ایجاد کرده و در نتیجه منجر به بروز مشکل سرد نشدن یخچال می شود. پس هرگز نباید یخچال را به طور کامل با دیوار کیپ کرد.

ظرفیت یخچال

·        عدم توجه به ظرفیت یخچال

تمامی یخچال های شیرینی فروشی ها ظرفیت استاندارد دارند و نباید بیشتر از ظرفیت تعیین شده درون آنها شیرینی قرار داد. زیرا اگر در بین طبقات و همچنین فضای داخلی یخچال تهویه مناسبی وجود نداشته باشد هوا آنچنان که باید درون یخچال جریان پیدا نخواهد کرد. در نتیجه یخچال با مشکل سرد نکردن دما به همراه خواهد.

همچنین قرار دادن شیرینی بیشتر از ظرفیت یخچال، درون آن موجب می‌ شود که دریچه های یخچال و در نتیجه بار اضافی موجود در آن به موتور به شدت فشار وارد کند. بنابراین استفاده از حجم استاندارد یخچال نیز از جمله مواردی است که منجر به عملکرد مطلوب این دستگاه می‌ شود.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کلی مهمترین علت های سرد نکردن  یخچال ها مورد بررسی قرار گرفت. در انتهای مطلب نیز لازم است به این نکته اشاره کنیم که استفاده درست از یخچال ها و همچنین انتخاب یخچال با کیفیت از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که منجر به افزایش عملکرد مطلوب آنها می ‌شود.

 بنابراین آن دسته از افرادی که می ‌خواهند از یخچال خود بدون دردسر و خرابی به بهترین شکل ممکن استفاده ببرند، باید در انتخاب گزینه با کیفیت و همچنین نحوه استفاده درست از آن دقت بیشتری به خرج دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *