راهکارهایی برای تعمیر یخچال های صنعتی اعم‌ از قنادی و ویترینی

تعمیر یخچال های صنعتی

تعمیر یخچال های صنعتی اعم‌ از قنادی ، ویترینی یکی از مسائل و مشکلاتی است که واحدهای قنادی با آن روبرو هستند. برای جلوگیری از خرابی و ناکارآمد شدن یخچال‌های صنعتی اولاً باید سعی شود این گونه یخچال‌ها از واحدهای تولیدی شناخته شده و معتبر که از کمپرسور و سیستم‌های خنک کننده مناسب و با کیفیت استفاده می‌کنند خریداری شود و همچنین اینگونه یخچالها حتی المقدور به صورت دوره ای به وسیله تکنسین های ماهر سرویس شده و مورد بازدید قرار گیرد تا کارکرد سیستم خنک کننده یخچال تنظیم شود و کارکرد بخش رطوبت ساز یخچال دچار مشکل نگردد.

 مشکلات رایج یخچال های صنعتی اعم‌ از قنادی و ویترینی

 مشکلات رایج یخچال های صنعتی اعم‌ از قنادی و ویترینی که باعث خرابی و از کار افتادن آن ها می شود؟

مشکلات رایجی که باعث خرابی و از کار افتادن یخچال ها می شود با توجه به نوع یخچال و کاری که از آن گرفته می شود می تواند متفاوت باشد. البته باید توجه داشت که برند یخچال و شرکت سازنده آن در کیفیت و کارکرد یخچال بسیار موثر است.

توصیه مهمی که در این مقاله سعی داریم به آن بپردازیم این است که در همان ابتدای کار برای تجهیز مغازه خود از یخچال قنادی و یا سایر یخچال های صنعتی دیگر متناسب با حیطه کاری خود، به برندی که معتبر باشد مراجعه کنید که مجموعه فوق العاده ایران استیل از هر نظر دغدغه های مشتریان خود را در بخش شیرینی فروشی ها و کافی شاپ ها بطور کامل برطرف کرده است. 

 از جمله دلایل رایج خرابی و از کار افتادن یخچال های صنعتی می توان به مواردی مانند آب دادن زیر یخچال، داغ شدن بیش از حد موتور و بدنه یخچال، شکسته شدن شیشه ویترین، روشن بودن مداوم یخچال، خرابی سیستم دیفراست یا یخ زدایی یخچال و سرد نبودن دمای داخل یخچال و خنک نکردن مواد غذایی اشاره کرد که در ادامه به مواردی به صورت مختصر همراه با تعمیر یخچال های صنعتی اشاره می شود.

 

  • نداشتن سرما یکی از علت های  تعمیر یخچال های صنعتی

یکی از مشکلات رایج یخچال های مورد استفاده در صنوف مختلف نداشتن سرما است از جمله دلایل رایج برای سرما نداشتن یخچال ویترینی کم بودن مبرد در سیکل سرمایشی یخچال است.

 از جمله دلایل این امر می تواند نشت گاز در مدار سرمایش یخچال باشد که باعث پایین آمدن کیفیت سرمادهی و خنک شدن سیستم سرمایشی یخچال می شود.

تنظیم آمپر کمپرسور یخچال های صنعتی

  • یخ زدن رادیات یا اپراتور 

از دیگر دلایل خرابی یخچال و ناکارآمد شدن آن یخ زدن رادیات یخچال در کنار و بالای یخچال است که علت این امر کمبود نقطه جوش مبرد یا کاهش سرما در تابستان به دلیل گرم شدن هوا و عدم پاسخگویی سیستم خنک کننده یخچال برای ارسال سرمای مورد نیاز به فضای داخلی یخچال است. لذا برای برطرف شدن مشکل باید سیستم داخلی گاز یخچال تنظیم شود.

شایان ذکر است که چیزی حدود 99% یخچال های موجود در بازار ضد برفک نیستند اما محصولات تولید شده در گروه ایران استیل قابلیت رطوبت سازی دارند که تماما هم ضد برفک می باشند که پیشرفته ترین تکنولوژی روز محسوب می شود.

  • تنظیم آمپر کمپرسور یخچال های صنعتی

یکی دیگر از دلایل خراب شدن این یخچال ها برهم خوردن آمپر کمپرسور یخچال های از این نوع است.‌ به بیان دیگر اگر آمپر یخچال های بزرگ به دلایل مختلف دچار اختلال شود ممکن است باعث پایین آمدن کیفیت سرمادهی یخچال شود.

 نرمال نبودن آمپر کمپرسور یخچال ها یکی از فاکتور های مهم در تعمیر این نوع یخچال است. کمپرسورهای این یخچال ها با توجه به قدرت و توان موتور یخچال با آمپر های متفاوت در بازار وجود دارد.

 اما به طور کلی اگر میزان آمپر ورودی به یخچال بیش از ۵ آمپر باشد به معنای آمپر کشیدن موتور یخچال است که علاوه  بر افزایش مصرف برق،  قدرت خنک کنندگی و سرمادهی یخچال کاهش پیدا کرده و نگهداری مواد غذایی در آن  با مشکل مواجه می‌شود.

یکسره کار کردن کمپرسور یخچال

 

 

 

  • یکسره کار کردن کمپرسور یخچال یا روشن بودن مداوم یخچال

از جمله دلایل یکسره کار کردن کمپرسور یخچال خرابی درب یا لاستیک درزگیر درب یخچال است نشانه این امر را هم می‌توان از برفک زدن یخچال مشاهده کرد برای برطرف کردن این مشکل باید درب یخچال به خوبی بسته شود و اگر درب یخچال برای بسته شدن کامل نیاز به رگلاژ داشته باشد باید از افراد تعمیرکار و تکنسین برای انجام این کار استفاده شود.

 همچنین اگر یکسره کار کردن یخچال به دلیل خراب شدن لاستیک دور درب یا دفرمه شدن آن باشد باید حتماً نسبت به تعویض آن اقدام شود. علاوه بر این موارد، ممکن است دلیل یکسره کار کردن کمپرسور یخچال وجود مشکل در خازن موتور باشد که باید در اولین فرصت نسبت به تعویض آن اقدام گردد.

در این شرایط اگر آمپر مصرفی یخچال بسیار بالا رفته باشد به این معناست که کمپرسور یا موتور یخچال اورلود شده است و باید موتور به صورت کلی و اساسی تعمیر شده یا تعویض گردد.

  • خرابی سیستم دیفراست یا یخ زدگی از عوامل نیاز به تعمیر یخچال های صنعتی

یکی از مشکلات یخچال های موجود در مغازه های کیک و شیرینی خرابی سیستم دیفراست یا یخ زدگی یخچال است به طور کلی رادیاتور یا اپراتور یخچال نباید یخ بزند و این اتفاق کاملاً غیر عادی است. از جمله دلایل این امر می‌تواند کمبود گاز یخچال یا خرابی ترموستات باشد.

پر بودن بیش از حد مجاز یخچال باعث سخت شدن ورود و خروج هوا به داخل آن می شود که می تواند از دلایل این امر باشد. در پاره‌ای موارد هم ممکن است نوار های درزگیر درب یخچال دچار فرسودگی و یا خرابی باشند و هوای خنک داخل یخچال خارج شده به مرور تخلیه شود.

 لذا برای برطرف شدن این مشکل ابتدا باید شرایط یخچال به دقت زیر نظر گرفته شود و پس از مشخص شدن مشکل، نسبت به برطرف شدن آن اقدام گردد.

کار نکردن درست کمپرسور یخچال قنادی

  • کار نکردن درست کمپرسور یخچال

اگر کمپرسور این یخچال ها به درستی کار نکند اصطلاحاً به این حالت گیرپاژ کردن کمپرسور گفته می شود.

 گیرپاژ کردن یا کار نکردن کمپرسور یخچال می تواند دلایل مختلفی مثل شکستگی قطعات داخلی کمپرسور مانند پیستون، روتور یا میل لنگ باشد که باعث قفل شدن کمپرسور می شود. نشانه بارز این امر هم روشن نشدن یا صدای وزوز کردن کمپرسور است. راه حل برطرف شدن این مشکل تعویض یا تعمیر اصولی و اساسی کمپرسور می باشد.

سخن پایانی

تعمیر یخچال های صنعتی اعم‌ از قنادی ، ویترینی به دلیل گران بودن این نوع یخچال می تواند باعث افزایش عمر و کارکرد مطلوب یخچال شود.

 هرچند کیفیت یخچال‌های صنعتی با توجه به نوع برند و شرکت سازنده می‌تواند متفاوت باشد اما استفاده درست و اصولی از این نوع یخچال و یا تعمیر و نگهداری و سرویس مداوم آن علاوه بر جلوگیری از اسقاط شدن یخچال باعث افزایش طول عمر آن می شود.

افراد و شرکت‌های زیادی در زمینه تعمیر و نگهداری انواع یخچال‌های صنعتی فعالیت می‌کنند اما برای مدیریت هزینه ها و به دست آوردن نتیجه مناسب بهتر است تعمیر و نگهداری یخچال های خود را به افراد و شرکت های معتبر و شناخته شده واگذار شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *